Przejdz do BIP ckis34 szept-34 gpk-34 Przejdź do facebook Przejdź do Elektronicznej Skrzynki Podawczej - ePUAP Drukuj Przejdź do lokalizacji Przejdź do Kontakt

25.01.2019

12:42

zima 3

25.01.2019

12:41

zima 2

25.01.2019

12:40

zima 1

10.10.2018

08:07

baner-pazdziernik2018

Wycieczka pasjonatów

09.08.201907:22

zdjecie (1)Uczestnicy i sympatycy projektu „Zwykli, niezwykli, czyli ludzie z pasją z gminy Postomino”, realizowanego we współpracy z Fundacją Santander Bank Polska s.a. im. Ignacego Jana Paderewskiego @fundacjasantander, przeżyli niezwykłą przygodę historyczną podczas wycieczki na 25 Festiwal Wikingów i Słowian na wyspę Wolin.

To trzeba było zobaczyć i przeżyć, by poczuć siłę pasji, która zniewala „zwykłego człowieka”, urzędnika, lekarza, rolnika – by tam, na Wolinie – w skwarze, kurzu, w prymitywnych warunkach bytu – wcielić się w rolę okrutnego woja, samarytanki podającej wodę, czy kobiety stojącej na straży domowego ogniska (dosłownie i w przenośni).

Trzeba być niezwykłym zapaleńcem – tak jak i uczestnicy tej wycieczki – by zapomnieć o Internecie, by oderwać się od kanapy, by tworzyć i przeżywać „żywą lekcję historii”. Uczestnicy wyprawy mogli zobaczyć, jakie rzemiosła wykonywano w okresie wczesnośredniowiecznym (m.in. garncarstwo, złotnictwo, szewstwo – skórnictwo, snycerstwo, rogownictwo, wikliniarstwo i wiele, wiele innych), były prezentacje uzbrojenia średniowiecznego, była możliwość spróbowania swoich sił w walce, w strzelaniu z łuku i rzucie oszczepem.

W trakcie zwiedzania można było degustować potrawy regionalne i te przygotowywane na wzór średniowieczny, np. podpłomyki, czy potrawy z kaszy.

Po tak „ciężkich” zajęciach była pora na naukę tańca średniowiecznego, poznanie zabaw młodzieńczych i dziecięcych. A wszystko po to, by doczekać najważniejszego punktu programu – bitwy Wikingów ( to umowni najeźdźcy) i Słowian (czyli obrońcy Wolina). Kto to widział i przeżył – pewnie zapamięta na długo szczęk broni, jęki i okrzyki rycerstwa oraz obrazy jakby sprzed tysiąca lat. Tu nie było udawania, walka była okrutna, sędziowie uwijali się jak w ukropie, by ogarnąć 500 osobową grupę wojów. Tym razem ZWYCIĘŻYLIŚMY i OBRONILIŚMY gród Wolin, ale serca tysięcy widzów truchlały przed nawałnicą Wikingów.

Wśród uczestników wycieczki – mimo dużego zmęczenia nadmiarem emocji, wysoką temperaturą oraz dużą odległością od Postomina – padały słowa wielkiego podziwu dla tych ludzi z pasją, z poświęceniem, dla chęci pogłębiania wiedzy o przeszłości. Ile trzeba ćwiczyć, by tak walczyć, jak trzeba być silnym, by poruszać się w kolczudze i walczyć toporem, ile trzeba dać z siebie, by przyjechać tu z Niemiec, Rosji, Norwegii, Danii, Węgier, Białorusi, by spotkać się z podobnymi zapaleńcami, by oddać się swej pasji.

Postomińskie Stowarzyszenie „Razem lepiej” promuje w swych działaniach walor poznawczy i emocjonalny. Stawiamy na aktywność i integrację, w połączeniu z wiedzą i zabawą.

Ta wyprawa do Wolina wzmocniła też nasze poczucie ważności własnych pasji. Może nie są one tak spektakularne, ale pozwalają na realizację swoich marzeń.  „Razem lepiej” planuje wydanie publikacji o zwykłych ludziach z gminy Postomino i ich niezwykłych pasjach.

Zapraszamy do kontaktu. 

Teresa Rysztak

zdjecie (1)

zdjecie (1)

zdjecie (1)

zdjecie (1)

zdjecie (1)

zdjecie (1)

zdjecie (1)

camera2018 uprawy-rolne-szkody-postomino placowka-wsparcia-dziennego czysta-gmina-2018 zadania-kulturalne

Przekaż 1% w gminie Postominow gminie Postomino

unia-europejska     akty-normatywne  ochrona-brzegu-morskiego-jaroslawiec24.plKarta dużej rodzinyzpp dzialaj-lokalnie


prawa-punktuinformacyjne

System SMS

12.07.2018

08:30

sms

Chcesz otrzymywać smsy o ostrzeżeniach pogodowych, o zbliżających się imprezach, a może przypomnienia o płatnościach np. podatku? Wybierz kategorię otrzymywanych wiadomości i zapisz się do bezpłatnego gminnego systemu SMS.

czytaj więcej »

Od Bałtyku po Kaszuby

13.12.2016

12:58

baner_aplikacja

czytaj więcej »

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:07

1- klosnik

Zakończenie budowy ciągu pieszo-jezdnego z chodnikiem przy budynku wielorodzinnym w Kłośniku. Teren utwardzono kostką brukową gr. 8cm oraz wykonano jego odwodnienie.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:06

2-tyn

Powstała altana rekreacyjna w miejscowości Tyń. Altana o powierzchni 38,5 mwyposażona w cztery ławostoły. Posadzkę wykonano z betonowej kostki brukowej.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:05

3-jaroslawiec

Jarosławiec cieszy się nowym miejscem wypoczynku dla odwiedzających i mieszkańców. Przy zejściu nr. 5 Gmina Postomino wykonała zagospodarowanie rekreacyjne, na którym w latach ubiegłych prowadzona była działalność gastronomiczna.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

4-lesna

Zakończono przebudowę ul. Leśnej i Piaskowej umożliwiającej przejezdność i dojście do poszczególnych posesji w tej części Jarosławca. Pozwoli to na uporządkowanie i poprawę bezpieczeństwa przejazdu i przejścia.

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:04

5-jezierzany

Przebudowa odcinka drogi powiatowej w Jezierzanach

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:03

6-placzabawpostomino

Plac zabaw w Postominie

Ostatnie zmiany w gminie

14.11.2016

09:02

7-jaroslawiec-plaza

3 ha nowej plaży w Jarosławcu

Centrum Kultury i Sportu Gminne Przedsiębiorstwo Komunalne Szept Postomina

Elektroniczna mapa gminy Postomino Akty Normatywne System Informacji Przestrzennej gminy Postomino

Międzynarodowy Bieg Po Plaży - Jarosławiec Gmina Postomino z lotu ptaka - zobacz piękne widoki Zaprzyjaźnione gminy

Projekt i wykonanie 2014 Maxus Net Communications & eLoJ project.
Wszelkie prawa zastrzeżone Gmina Postomino (C) Copyright 2015

W tym roku zimy nie będzie, ale za to będzie koncert!!!

zbigniew wodecki